úvodní » Zahrada » Pergoly a altány » Jak vybrat zahradní altán?


Jak vybrat zahradní altán?

Zahrada by neměla sloužit pouze k zahradnickým pracím, ale také by se měla využívat k odpočinku, pořádání rodinných sešlostí či k posezení s přáteli. K relaxaci i posezení skvěle slouží zahradní altány, které chrání nejenom před deštěm, ale také proti prudkému slunečnímu záření. Navíc je lze využít i v zimě, kdy perfektně slouží k uskladnění zahradního nábytku.

Co je to zahradní altán?

Zahradní altán je malou ozdobnou stavbou, která je zastřešená, a postranní stěny jsou otevřené. Nejčastěji se altány staví ze dřeva, ale poslední dobou se objevují zahradní altány z plastové nebo trubkové konstrukce. Trubkové a plastové altány se obvykle dají po sezoně rozebrat a uskladnit.

Výběr místa

Před výběrem zahradního altánu je nutné si uvědomit a ujasnit, kde bude altán na zahradě stát a k čemu bude sloužit. Pokud zahradní altán bude využíván spíš pro posezení s rodinou a přáteli, je lepší ho umístit poblíž vlastního domu. Doporučuje se to z důvodu snadnější obsluhy při nošení pohoštění z domu. Jestli budete chtít altán využívat i ke grilování, pak je dnes naprosto běžným vybudovat si v altánu menší kuchyňku, kde budete mít vše potřebné při ruce.

Pokud však altán bude sloužit jako relaxační a odpočinkový kout, kam budete chodit čerpat energie, pak je vhodné tento altán umístit dál od domu, nejlépe na závětrné místo. Díky větší vzdálenosti bude v altánu více klidu a pohody. Kvůli soukromí se nedoporučuje altán umisťovat vedle plotu, ale spíše do míst, kde je příjemný pohled na přírodu a zeleň.

Při umístění altánu na zahradu byste měli brát v potaz také přírodní jevy a světové strany, tedy kdy sem svítí slunce, jak v daném místě fouká vítr a podobně.

Podlaha zahradního altánu

Zdali si vyberete zahradní altán s podlahou, nebo bez podlahy, záleží především na tom, na co altán budete využívat. Ať už si tedy pořizujete zahradní altán s podlahou, nebo si ji do altánu dodatečně necháte zabudovat, myslete především na to, že podlaha musí být bezpečná a odolná vůči venkovním povětrnostním vlivům. Dále by měla navazovat na materiál celého altánu a dobře se udržovat.

Nejvhodnějším materiálem podlahy k altánu je zámková dlažba, nesmékavé dlaždice, cihly nebo kámen. V úvahu přichází také podlaha z nepravého kamene, žulových chodníkových kostek či větších dlažebních kostek. V posledních letech se osvědčují také dřevoplastová prkna. Ať už si vyberete jakýkoliv materiál, je nutné, aby podlaha organicky navazovala nejen na terasu, ale také na své okolí.

Střecha zahradního altánu

Střecha altánu dotváří styl celé stavby. Nejčastěji bývá sedlová a kopíruje půdorys, střechu tedy tvoří čtyřboký nebo šestiboký hranol. U některých altánů je uprostřed střechy větrací okénko, nad kterým střecha pokračuje věžičkou. Altány nedisponují okapem, proto každá střecha musí mít přesah, aby voda při dešti nestékala po svislé konstrukci.

Jakou zvolíte střešní krytinu, je jen na vás. Na trhu je k dispozici velké množství střešních krytin, vybrat si tedy můžete podle vašeho vkusu a vzhledu vašeho domu. Vybírat můžete ze střešních tašek, asfaltových došek, dřevěných šindelí nebo rákosu.

Vybavení zahradního altánu

K výběru samotného altánu patří také jeho vybavení. Nábytek by se měl vybírat podle toho, abyste ho nemuseli v zimě uklízet do bezpečí. Nejčastější volbou bývá vybavení ze dřeva (od smrkového dřeva, přes borovicové až po ratan, bambus či teak), nebo z kovu.