Jaká je ideální vlhkost vzduchu v bytě?
Hlídat vlhkost vzduchu v místnostech, kde se bydlí je nezbytně důležité. Nejen z důvodů, že vlhkost ničí vybavení bytu a narušuje stavební materiály, ale také je zdraví škodlivá. Míra vlhkosti by měla být v optimálním stavu, ani příliš nízká, ani vysoká. Jak se zbavit vlhkosti v domě, jaká je správná hodnota a proč je důležité mít vlhkost pod kontrolou, to se dočtete v následujícím článku.
Co je to vlhkost?
Vzduch je směsí různých plynů, ale také vodní páry. Vlhkost vzduchu se může pohybovat od 0 % do 100%. Na škále od 0 do 100 je ideálním stavem vlhkost kolem 45 – 60. Vznik je ovlivněn teplotou a intenzitou proudění vzduchu. Pro lepší představu vlhký vzduch nastává po vydatném dešti nebo v koupelně po dlouhé sprše.
Původ vzniku vlhkosti
Vlhkost vzniká na základě různých faktorů, nejčastěji kombinací některých z nich. Mezi klasické důvody vlhkosti patří:
- prosakováním póry ve zdech
- prosakováním trhlinami
- srážením vodních par
- lidskou činností
Mezi lidskou činnost se řadí každodenní aktivity, jako je sprchování, vaření, sušení prádla, ale také spaní, nebo vytíráním podlahy. Již při samotném dýchání a pocení se do našeho okolí dostává vodní pára. Klasická 4členná rodina denně vyprodukuje kolem 10 litrů vody.
Škodlivost vlhkosti
Vlhkost je škodlivá, ať už je nízká nebo vysoká. Nadměrně vlhké klima nesvědčí nábytku, podlahovým krytinám, uloženému prádlu ani celkovému vybavení domácnosti. Narušuje stavební materiály, kterým se tak snižuje životnost a ztrácejí své fyzikální i izolační vlastnosti.
Špatné hodnoty vlhkosti mohou mít také vliv na zdraví člověka. Příliš vysoká vlhkost je důvodem alergií a revmatických onemocnění, které nejvíce ohrožují děti a starší osoby. Vlhkost vytváří u lidí alergii na prach, roztoče a plísně, kterým se ve vlhkých místnostech daří.
- suchý a dráždivý kašel
- chronická rýmu
- ranní škrábání v krku
- popraskané rty, pálení očí
Jedná se o vlhkost?
Odhalit, že se jedná o nevyhovující hodnotu vlhkosti, lze vypozorovat přímo v domácnosti. Projevuje se to základními a typickými příznaky.
- voda se kondenzuje na vnitřní straně oken
- oblečení a další textil zapáchají
- odlepují se tapety nebo samolepky
- objevila se plíseň na stěnách
- alergické reakce, revmatické problémy
Čističky vzduchu a zvlhčovače
Bojovat s vlhkostí jde poměrně snadno, jen je důležité hodnoty párkrát do měsíce zkontrolovat. Základem je pravidelné větrání. Pokud pouze větrání nestačí je potřeba využít pomoci stroje. Pro místnosti, kde se jedná o nízkou vlhkost, existují zvlhčovače vzduchu do bytu. Ty usnadňují dýchání a předcházejí onemocněním, především v zimních obdobích, kdy vlhkost vzduchu klesá. Novinkou jsou ultrazvukové zvlhčovače, jsou nejvýkonnější s nízkou spotřebou i hlučností.
Na zvýšenou vlhkost jsou na trhu různé odvlhčovače v různých provedeních. Čističky vzduchu nejen, že zbavují vzduch nečistot, prachových částeček, ale také alergenů. Navíc díky nim vzduchu neustále proudí a dá se tak předcházet vzniku vlhkosti, nebo se ji zbavit.