úvodní » Stavba » Projekt a příprava stavby » Stavební a technický dozor


Stavební a technický dozor

Při výstavbě nového objektu je potřeba dohledu nad celým procesem. Aby byla stavba stavěna s ohledem na všechny stavební zákony, platné normy a byla funkční a bez závad, je potřeba mít určitou míru kontroly. K tomu slouží stavební a technický dozor. Jaká je náplň práce těchto funkcí a jaký je mezi nimi rozdíl, se dočtete v následujícím článku.

Co je stavební dozor?

Jako stavební dozor se ve stavebním zákonu označuje kontrola stavebních prací. Jedná se o osobu, která provozuje svou činnost pro stavebníka, který staví svépomocí. Jeho přítomnost je nutná z důvodů zajištění stavby podle projektové dokumentace a platných předpisů a norem. Na stavební dozor může být nahlíženo ze dvou pohledů

  • činnost - kterou provádí stavební úřad v průběhu realizace a užívání stavby
  • osoba - nutnost zajistit stavebníkem, který staví svépomocí

Právní ukotvení stavebního dozoru

Každý, kdo se rozhodl pro výstavbu nového objektu nebo rekonstrukci svého obydlí, se musí seznámit se základním zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádem. Z toho vyplývá, že přítomnost stavebního dozoru je daná zákonem. Stavebník je povinen zajistit funkci stavebního dozoru. Tuto funkci může zastávat pouze osoba mající k této činnosti autorizaci dle zákona č. 360/1992 Sb. , o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Proč mít stavební dozor

Mimo výše zmíněné důvody, je potřeba stavebního dozoru i z mnoha dalších důvodů. Pokud se jedná o stavbu svépomocí, je nutné mít na staveništi osobu, která se ve výstavbě vyzná a orientuje.

  • stavební dozor je pojistkou před chybami, nedodělky a vadami
  • rozumí stavební problematice, stavební dokumentaci
  • dohlíží na výkony stavební firmy
  • reaguje na změny ve vyhláškách, nařízeních, vyhláškách a stavebních normách

Technický dozor

Technický dozor investora je úředně nepovinná funkce stavebníka. Osoba nemusí být autorizovaná a není kladen nárok ani na vzdělání či odbornost. Činnost, kterou může technický dozor zastávat, je čistě na stavebníkovi. Vše tak záleží na domluvě, možnostech a schopnostech stavebníka. Může se jedna pouze o konzultační návštěvy, ale také o kompletní služby.

Náplň práce technického dozoru

Velmi důležité je, aby se dozor jednal vždy ve prospěch stavebníka, nikoli zhotovitele. Technický dozorce musí být ten, který bude firmu hlídat, aby nedocházelo k překročení rozpočtu, hledání skulinek a vymýšlení zbytečných prací navíc. Do náplně práce technického dozoru lze zařadit:

  • vyjednání všech potřebných povoleno – stavební povolení, ohlášení, správa sítí a komunikací
  • kontrola projektové dokumentace – před jejím vydáním
  • zajištění projektové dokumentace
  • kontrola kvality prováděných prací
  • plnění harmonogramu
  • tvorba a čerpání z rozpočtu

Kontrolou kvality prováděných prací je myšlena fyzická kontrola na stavbě u jednotlivých fází výstavby. Technický dozor kontroluje a přebírá dílčí montáže po jejich dokončení a konečným zakrytím. Každá taková kontrola je konzultována se zhotovitelem a případné problémy se řeší. Veškeré kontroly jsou zaneseny do stavebního deníku.

Cena technického dozoru

Jelikož je přítomnost technického dozoru nepovinná, mnohdy se jí snaží zhotovitelé vyhnout, ovšem tím si zahrávají s celkovou kvalitou stavby. Proto je všemi odborníky doporučování mít na stavbě technický dozor investora. Ceník jeho služeb se odvíjí od míry zodpovědnosti a rozsahu jeho kompetencí. Jedná se vetšinou o 3 – 5 % z rozpočtu.

Inspekce projektu

Před samotným začátkem realizace je potřeba provést inspekci projektu. Sníží se tak riziko ohrožení realizace nevhodným provedením, dodáním nevhodných materiálů a zvolením nevhodných postupů. Inspekční činnost provádí vždy třetí nezávislá strana, inspekční orgán, a to podle akreditovaných inspekčních postupů.