Moderní interiérová schodiště
Schodiště už dávno není pouze prostředek, který spojuje dvě patra a umožňuje nám se mezi nimi pohodlně pohybovat. Moderní interiérové schodiště je výrazným architektonickým a designovým prvkem, který určuje celý charakter objektu. Kam ho umístit a jak si vybrat? Načerpejte inspiraci z našeho článku.
Kam s ním?
To je otázka, kterou musíte mít vyřešenou již během plánování a projektování vašeho domu nebo plánované rekonstrukce. Jeho umístění určuje každodenní provoz domácnosti a je tak nanejvýš důležité důkladně zvážit, kam s ním.
Pokud chcete oddělit svou každodenní zónu jako je kuchyň a obývací pokoj od klidové zóny, což je ložnice, rozhodně umístěte schodiště do vstupní haly nebo chodby, zkrátka mimo společný obývací prostor. Stejně to platí u dvougeneračních domů nebo u domů, kde žijí dospělé děti.
Naopak pokud chcete trávit maximum času s rodinou, mít své malé děti pod dohledem nebo budete stavět malý domek, kde je potřeba promýšlet každý metr, pak je ideální zrealizovat schodiště ve společném obývacím prostoru.
Volit design nebo komfort?
Schodiště, které je naplánované umístit do obývacího pokoje ale i do chodby nebo vstupní haly v moderních interiérech sehrává důležitou estetickou roli a často se tak volí různé tvary i materiály. Ovšem není to tak jednoduché, jak to vypadá, protože schodiště musí přece být v první řadě pohodlné a funkční. Jak to vyřešit?
Představte si například krásnou ladnou spirálu, která má skleněné stupně a je bez zábradlí. Krása pohledět, ale o praktičnosti už se to říct nedá. Přece každý může ztratit rovnováhu a od toho je zábradlí. Proto je ideální volit vzdušné ale rovné schodiště nebo schodiště do tvaru L.
Myslete na ergonomii
Pravidla pro pohodlné, praktické a bezpečné schodiště vycházejí z dlouholetých ergonomických studií a stanovují je stavební normy. Jedním z výsledků je fakt, že čím je stupeň vyšší, tím hůře se po schodech stoupá i schází.
Při výběru schodiště myslete také na stěhování. Velká břemena jako je postel, skříň, piáno nebo rohová vana se velmi špatně stěhují po točitém schodišti.
- standardní výška schodiště - 90 cm
- výška nášlapů - 16 - 19 cm
- minimální výška zábradlí - 110 cm
Nepodceňte výběr materiálu
Na estetiku schodiště má také výrazný vliv zvolený materiál. Čím více bude materiál subtilnější, tím lépe se bude v prostoru vyjímat. Moderní schodiště a jeho tvůrci velmi často volí pro velký efekt barevné a materiálové kontrasty, jako je ocel - dřevo, dřevo -sklo, černý plech - bílá omítka.
Nezapomeňte na zábradlí
Zábradlí je především bezpečnostní prvek, který nás chrání před pády a úrazy. Ovšem u moderního zábradlí sehrává klíčovou roli i v estetickém vnímání. Je tak důležité myslet nejen na výšku madla, neostré hrany kvůli dětem a správné ukotvení, ale také aby celkově ladilo se schodištěm a zapadlo do celkového konceptu interiéru.