úvodní » Interiéry » Malby, nátěry, malování » Jak vymalovat pokoj?


Jak vymalovat pokoj?

Malování pokoje se zdá jako ta jednodušší činnost domácího kutila, ale opak může být pravdou. jen si vzpomeňte na "kocoury", šmouhy při malování barevnou barvou, padající omítku nebo barvu všude kolem vás. Všemi jde předejít, stačí si vybrat kvalitní materiál, prostředky a trochu zručnosti. Provedeme vás malováním krok za krokem.

Nejdříve něco o barvách

Bílé stěny jsou stále nadčasové a univerzální, ale barevné stěny dokáží pokoj změnit k nepoznání, stačí si vybrat správný odstín a intenzitu barvy. Správně zvolené styl malování a výběr barev má vliv na optické vnímání prostoru. Naučte se malovací magii.

  • velký pokoj - vymalujte všechny stěny kromě stropu
  • úzký pokoj - vymalujte barevně zadní stěnu (úzkou), barva tmavších odstínů
  • malý pokoj - na stěny i strop namalujte světlou barvu a zvolte tmavou podlahu
  • nízký pokoj - zadní stěnu vymalujte svislými pruhy
  • vysoký pokoj - strop a podlaha v tmavších odstínech než jsou stěny
  • široký pokoj - tmavě vymalujte boční, dlouhé stěny, zvolte tmavou podlahu a strop a zadní stěnu nechte světlou

Rady na začátek

Barvu vybírejte a také malujte za denního světla. Při večerním nebo umělým světle nemusíte správně odhadnout odstín a pak byste se mohli ráno pěkně divit, že se z romantické starorůžové stala vykřičená růžová.

Ohlídejte si teplotu a vlhkost v místnosti. Výrobci na svých barvách uvádějí, za jakých podmínek se má barva nanášet. Ideální teplota je mezi 10 - 30 stupňů Celsia, ideálně tak v pokojové teplotě. Obecně platí, že čím je v místnosti teplota nižší a vlhkost vyšší, tím se prodlouží doba schnutí jednotlivých nátěrů.

Odstraňte starý nátěr

Tento krok je ovlivněn počtem vrstev předešlých, pokud je na stěnách už nátěr několikátý, je potřeba všechny staré nátěry odstranit, aby nová barva držela a nezačala se odlupovat. Škrábání se rozhodně nevyhnete, pokud chcete tapetovat, štukovat nebo by nová barva nepřekryla starou barvu.

  • stěnu si před škrábání navlhčete a použijte malířskou špachtli

Stěny musí být bez prachu a bez děr

Každá zeď musí být před malování zbavená pavučin a prachu. Pokud jsou na ní trhliny a díry, je potřeba je tmelem a pomocí stěrky vyplnit. Tmel se musí nechat důkladně zatvrdnout. Díru poté opatrně začistěte jemným smirkovacím papírem a přejeďte vlhkým hadříkem.

Ochraňte nábytek před barvou

Při malování pokoje se stříkání barvy nevyhnete a je tak lepší na to být připraven. Proto zakryjte nábytek i podlahu starými plachtami, prostěradly nebo igelity. Nezapomeňte na rámy oken, dveří, zásuvky a vypínače.

Co bude potřeba?

  • vaničku na barvu
  • stírací mřížku
  • plochá štětec
  • štětec zárohák
  • velký váleček s rukojetí

Napenetrujte podklad

Penetrace slouží ke sjednocení a zpevnění zdí a zvýšení jejich savosti. Penetrace ovlivní, jak bude celá malba vypadat, díky ní jsou barvy sytější a lépe přilnou k podkladu. Proto ji rozhodně nevynechávejte, ačkoliv to může dobu malování protáhnout.

Začnete s detaily

Při malování pokoje se začíná nejmenšími detaily. Na ty se používá štětec zárohák a menší plochý štětec. Nejdříve tak přijdou na řadu malé plochy kolem zásuvek, vypínačů, rámů oken, dveří a po obvodech zdí. Tahy štětcem vždy začínejte dál od rámu nebo okraje zdi a postupujte směrem k okraji nebo rámu.

Na velké plochy si pak vezměte váleček. Barvu nalijte do vaničky na barvu nebo do barvy vložte malířskou mřížku. Váleček po nabrání barvu důkladně otřete.

  • barvu nanášejte do písmene V a vniklá véčka přetírejte, barva se dobře rozprostře a nebude dělat kocoury

Závěr malování

počet vrstev záleží na podkladu a vaší představě o sytosti. Před nanášením další vrstvy ovšem nechte barvu 3 hodiny zaschnout. Při odstraňování ochranné pásky ji nejprve řezačkou obtáhněte, zabráníte tak odloupnutí překrývající barvy s barvou na stěně a vše se zarovná.

  • Pak už zbývá vše nechat důkladně uschnout a po malování uklidit.