úvodní » Interiéry » Koupelny » Jak na rekonstrukci koupelny?


Jak na rekonstrukci koupelny?

Vlastníte starou koupelnu, která už nutně vyžaduje rekonstrukci? Pak si přečtěte tento článek, ve kterém se dozvíte, co je potřeba si před samotnou rekonstrukcí ujasnit, na co si dát pozor a jak během takovéto rekonstrukce postupovat. Koupelna, ať už je velká nebo malá, slouží pro každodenní hygienu – tedy pro sprchování, koupání, praní, sušení prádla a mnoho dalších úkonů. Ve většině koupelen je součástí také toaleta.

Jak s rekonstrukcí začít?

Rekonstrukce koupelny většinou představuje rozhodnutí pro několik dalších let či na celý život. Veškeré návrhy interiérů koupelny by se měly nést v duchu maximální praktičnosti a nadčasového designu. Změny, které v koupelně provedete, mohou být dost radikální. Než se tedy pustíte do bourání a předělávání, položte si následující otázky:

  • Kolik lidí bude koupelnu využívat?
  • Je koupelna dostatečně velká na vše, co potřebujete?
  • Vana nebo sprchový kout?
  • Chcete mít v koupelně pračku?
  • Koupelna s WC nebo samostatná toaleta?

Dostatek prostoru v koupelně

Před rekonstrukcí a případným rozvržením je nutné si uvědomit, že v koupelně musí být dostatek místa, abyste se mohli pohodlně osušit, vystoupit z vany, vyčistit si zuby atd. Toto vše se odvíjí od správného uspořádání. Proto je nutné řídit se všeobecnými dispozičními zásadami a dodržovat minimální vzdálenosti mezi jednotlivými předměty, vzdálenosti od stěn či průchozí uličky.

Jak si poradit s malým prostorem v koupelně?

Pokud si budete navrhovat koupelnu sami, mějte vždy na paměti, že i u té nejmenší koupelny jde najít řešení. Nejprve zkuste zjistit, zda byste nemohli koupelnu rozšířit na úkor např. velké a zbytečně nevyužívané chodby. Pokud zvětšení možné není, musíte se vypořádat se stávajícími dispozicemi. Pomoct by vám mohlo nechat si připravit návrhy koupelen od odborníka. 

Rekonstruovaná koupelna

Dojem prostorné koupelny vytvoříte vhodným uspořádáním koupelnového vybavení. Bez jakýchkoli zásahů lze koupelnu opticky zvětšit výběrem vhodných materiálů, barev i způsobem obložení. Koupelnu zvětší např. obklady malého formátu, velké zrcadlo, dostatečné osvětlení, správné uspořádání svítidel atd. U koupelen s menším prostorem je třeba dát také přednost použití menšího počtu barev. Ideální volbou je jedna až dvě barvy na neutrálním podkladu.

Vana versus sprchový kout

Volba vany nebo sprchového koutu se odvíjí podle prostoru v koupelně. Při použití sprchového koutu můžete u malé koupelny ušetřit cenné centimetry navíc, proto je mu často dávána přednost. Někteří však preferují rohovou vanu, neboť ji považují za známku vyššího komfortu. Ty se však hodí do prostorných koupelen, kde nehraje roli každý centimetr.

Pračka v koupelně

V dnešní době je běžné mít pračku v kuchyni, nebo v chodbě. Pokud disponujete opravdu malou koupelnou, určitě tyto možnosti zvažte. Umístěním pračky do jiné místnosti získáte v koupelně více prostoru pro jiné věci – např. skříňku, koš na prádlo, vanu či sprchový kout.

Toaleta v koupelně nebo samostatné WC?

Pokud v domácnosti žijí více než dva lidé a máte tu možnost, pak se doporučuje záchod od koupelny oddělit. Nejenom, že tak vyhovíte potřebám ostatním členům rodiny, ale také získáte další prostor v koupelně.

Při výběru koupelny a jejího zařízení buďte obezřetní. Koupelna je totiž místem, ve kterém den začínáme i končíme. Vybíráme ji na několik desítek let, v některých případech i na celý život. Nedělejte proto žádné ukvapená rozhodnutí a vše vybírejte s rozvahou. Pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte a obraťte se na nějakého odborníka ve Vašem okolí, který Vám určitě rád poradí a pomůže.

Jak na rekonstrukci koupelny?