Jak na financování stavby domu?
Uvažujete o stavbě rodinného domu? V tom případě je otázka financování tím nejdůležitějším, co byste měli řešit dávno před tím, než začnete vybírat stavební pozemek nebo dokonce nakupovat materiál, či vybírat stavební firmu. Při současných cenách stavebních materiálů musíte bohužel uvažovat v milionech korun. Dnes už se rodinný dům za méně než milion korun bohužel ani postavit nedá.
Jaké jsou možnosti financování?
Existují dva základní způsoby, jak financovat stavbu domu. První je úvěr od stavební spořitelny, kterému se budeme věnovat v tomto článku. Další možností je vhodně zvolená hypotéka. Stavební spořitelny nabízejí dva typy úvěrů. Takzvaný překlenovací úvěr je v každé spořitelně vždy dražší než řádný stavební úvěr. Můžete si ho však vzít kdykoli, bez potřeby dlouhodobého spoření. Je určen pro období, kdy ještě nesplňuje podmínky pro poskytnutí úvěru ze stavebního spoření.
Hlavní nevýhodou překlenovacího úvěru je to, že platíte úroky z celé částky, nikoli pouze z půjčených peněz, takže úvěr splácíte déle a zaplatíte více. Pokud splníte podmínky pro čerpání řádného úvěru, meziúvěr jednorázově splatíte získanými penězi. Další období už budete splácet řádný stavební úvěr.
Úvěr ze stavebního spoření
Pro získání levnějšího stavebního úvěru, jehož úroky začínají již na méně než pěti procentech, musíte mít naspořených obvykle až 40% cílové částky, kterou si plánujete půjčit. Spořitelna vám pak půjčí zbytek. Každá stavební spořitelna má svůj hodnotící systém, pomocí kterého vám připisuje body za vklady a také určitou státní prémii. Řádný úvěr dosáhnete rychleji například změnou varianty, snížením cílové částky nebo mimořádným vkladem.
Výhody úvěru
- vyřízení úvěru zdarma
- jednoduchá a srozumitelná nabídka
- individuální nastavení podmínek
- možnost získat úvěr až 800 000,- Kč bez zástavy nemovitosti
- pevná úroková sazba
- možnost rozložit si splácení až na 13 - 15 let
- možnost mimořádných splátek
Co všechno je potřeba financovat na stavbě?
Do celkových nákladů na financování rodinného domu musíte zohlednit náklady spojené s přípravou, náklady spojené s realizací – vlastní stavbou, náklady spojené s úpravou okolí a také náklady spojené se zařízením domu. Nesmíte také zapomenout zohlednit cenu pozemku, zaměření, vytyčení pozemku, geologický, hydrogeologický a radonový průzkum.
Projektové práce
Projektové práce nelze ocenit pouze materiálovými náklady. Zahrnují v sobě totiž samotný návrh stavby, dokumentaci pro stavební povolení, osazení domu na parcelu, prováděcí dokumentace, ale také kontrolní rozpočet celé stavby. Všichni autorizovaní architekti, inženýři a technici jsou členy profesních komor, proto by se nemělo stát, že by Vás podvedly a naúčtovaly si nepřiměřenou částku.
O tvorbě cen za projektové práce si zapamatujme:
- Cena projektových prací se odvozuje procentem z předpokládaných nákladů na realizaci stavby
- Pro odhad nákladů slouží rozpočtové ukazatele, které se pravidelně aktualizují
- Cena projektových prací u staveb do 500 000 Kč se stanovuje individuálně
- Cena za projektové práce tvoří přibližně 10 % z nákladů na realizaci stavby
- Náklady na zvláštní výkony a vedlejší náklady se účtují samostatně.
Inženýrská činnost
Splnění řady podmínek a vyjádření, která jsou nutná k doložení žádosti o stavební povolení (seznam požadovaných vyjádření vám dá příslušný stavební úřad). Tuto činnost lze zajistit vlastní činností, ale samozřejmě si ji můžete i objednat u specializovaných firem, které zajistí komplexní inženýrskou činnost od přípravy až po kolaudaci.
Cena domu
Cenu domu ovlivňuje celá řada faktorů. Ať už se jedná o ceny materiálů, které jsou značně rozdílné a které můžete svým výběrem ovlivnit, přes cenu práce jednotlivých dodavatelů, která je v jednotlivých regionech rozdílné. Cenu můžete ovlivnit také výběrovým řízením na jednotlivé dodavatele. Cenu také ovlivní volba rodinného domu: dům vyhovující ČSN, úsporný rodinný dům, nízkoenergetický rodinný dům nebo pasivní rodinný dům.